Kiedy warto oddać osobę chorą do hospicjum?
Decyzja o umieszczeniu bliskiej osoby w hospicjum zazwyczaj bywa trudna i bolesna. Wiele osób zastanawia się, czy w ogóle warto ją podjąć, a jeśli tak, to kiedy zdecydować się na ten krok. I choć nie ma na te pytania prostych odpowiedzi, istnieją pewne wskazania, które mogą sugerować, iż pobyt w stacjonarnym hospicjum okaże się lepszym rozwiązaniem od opieki domowej w konkretnych przypadkach. O jakich mowa? W niniejszym artykule wyjaśniamy, kiedy warto skorzystać z takiej formy opieki.
Nieuleczalna i postępująca choroba bliskiej osoby
Jednym z najważniejszych czynników wpływających na decyzję o umieszczeniu osoby chorej np. w naszym hospicjum stacjonarnym w Śremie jest pogarszający się stan jej zdrowia. Jeśli pacjent cierpi na nieuleczalną i postępującą chorobę, taką jak zaawansowany nowotwór czy stwardnienie zanikowe boczne (ALS), warto rozważyć skorzystanie z opieki hospicyjnej. W hospicjum pacjent otrzyma opiekę medyczną, psychologiczną i duchową, która złagodzi jego cierpienia i poprawi jakość nierzadko ostatnich miesięcy lub tygodni życia. W przypadku nieuleczalnych i postępujących chorób taka placówka pozwoli pacjentom odnaleźć spokój i poczucie bezpieczeństwa, a rodzinom zagwarantuje wsparcie w całodobowej opiece.
Brak możliwości sprawowania całodobowej opieki nad chorym
Innym istotnym aspektem wpływającym na decyzję o umieszczeniu osoby chorej w hospicjum jest brak możliwości sprawowania całodobowej, nierzadko specjalistycznej opieki nad nią przez rodzinę. Czasami choroba postępuje tak szybko, że bliscy nie są w stanie zapewnić chorej osobie odpowiednich warunków ani też nie dysponują stosowną wiedzą w zakresie, chociażby łagodzenia bólu. Hospicja natomiast zatrudniają wykwalifikowany personel, a ich wnętrza są przystosowane do sprawowania całodobowej, paliatywnej opieki nad pacjentami. Dzięki temu rodzina może mieć pewność, że ich bliski otrzymuje właściwe wsparcie.